Skip to main content

Kritické myšlení | MEZIOBOROVÝ KURZ


FFMU

O mikrokurzu

V tomto unikátním mezioborovém kurzu se setkáte s filozofií, historií a divadelní vědou! Každé téma souvisí s kritickým myšlením a každé vám pomůže jej aplikovat trochu jinak.

1 Takže vy říkáte, že… aneb Jak si posvítit na argumenty

Většinou poznáme, když se nás někdo snaží o něčem přesvědčit. Jaké přesně nám podává argumenty a co jimi ve skutečnosti říká, to už chce trošku bližší pohled. V tomto kurzu vám ukážeme snadný způsob, jak si na takové argumenty posvítit! A budeme si u toho číst v Shakespearově Hamletovi…

2 Velká Morava: Od mýtu k iluzím, od iluzí k realitě

Slýcháme, že Velká Morava byla kolébkou Československa. Čteme si o ní v každé učebnici dějepisu. Bylo to tak ale doopravdy? Proč a kdo chce, abychom si to mysleli?

3 Jak lépe porozumět veřejným událostem

Svět je jedno velké divadlo, říká se. Když se na něj začnete dívat pomocí nástrojů divadelní vědy, zjistíte, že je to pravda. Možná pak také lépe porozumíte veřejným událostem nebo dokážete snadno rozeznat záznam skutečného soudního procesu od hraných reality show ze soudní síně, se kterými se v televizi běžně setkáte.

Co se dozvíte/naučíte?

  • Jak si posvítit na argumenty druhých,
  • proč a za jakých okolností pochybovat o národní historii,
  • jak rozeznat záznam pravého a hraného soudního jednání.

Realizační tým

Picha_foto

doc. PhDr. Marek Picha, Ph.D.

Lektor | Takže vy říkáte, že… aneb Jak si posvítit na argumenty

Marek Picha působí na Katedře filozofie FF MU, kde se věnuje epistemologii a filozofické metodologii. Mezi jeho odborné zájmy patří zkoumání rolí a významů myšlenkových experimentů, argumentační i rétorická analýza a vybrané postavy z novověké filozofické tradice. Rád hraje deskové hry, edituje Městskou Poezii Brno a je velmi pro humor.

Wihoda_foto

prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D.

Lektor | Velká Morava: Od mýtu k iluzím, od iluzí k realitě

Po studiích v Brně, Würzburgu a Marburgu přednáší Martin Wihoda dějiny středověku na FF MU. Předmětem jeho vědeckého zájmu jsou proměny středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku.

Kubina_foto

Mgr. Lukáš Kubina, Ph.D.

Lektor | Jak lépe porozumět veřejným událostem

Lukáš Kubina se zabývá výzkumem teatrality politických kulturních performancí, přičemž se soustředí zejména na události druhé poloviny 20. století ve střední Evropě. Dokončil doktorské studium na Katedře divadelních studií (FF MU) – ve své disertační práci se zabývá teatralitou veřejných událostí 60. let. Je spoluzakladatelem a členem Centra pro výzkum performativity a spoluzakladatelem mezinárodní letní školy Summer School Jaroměř-Josefov.

Langhans_foto

Mgr. Bc. Martin Langhans

Lektor | Jak lépe porozumět veřejným událostem

Po absolvování magisterského oboru Právo (PF UK) a bakalářského oboru Teorie a dějiny divadla (FF MU) započal své doktorské studium na Katedře divadelních studií FF MU. Zabývá se výzkumem teatrality a performativity soudních procesů a práva obecně a podílí se na výzkumu teatrality veřejných událostí pod vedením docentky Martiny Musilové. Je spoluzakladatelem a členem Centra pro výzkum performativity.

Co jsou to mezioborové mikrokurzy?

  • Kurzy specifického formátu, který vznikl na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
  • Jde o otevřené kurzy menšího rozsahu (student je zvládne za 1–2 hodiny), založené především na videích.
  • Jejich cílem je popularizovat vědu a humanitní vědní obory.
  • Kurzy jsou tutorované, tj. tvůrce i tutor kurzu jsou studentům k dispozici a reagují na příspěvky studentů ve fórech. Tito odborníci odpovídají na případné dotazy, dodatečně vyjasňují, co bude třeba apod.
  • 100 % obsahu je k dispozici bezplatně online.
  • Kurzy nemají stanoveno žádné datum konání. Studenti si je můžou procházet kdykoli a od začátku mají zpřístupněn veškerý obsah.
  • Kurzy nabízí možnost získat certifikát za jejich absolvování.

Často kladené dotazy

Který prohlížeč potřebuji?

Platforma nejlépe funguje v nejnovější verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Safari nebo v prohlížeči Internet Explorer 9 a vyšší.

Enroll