Lektor
prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D.
Po studiích v Brně, Würzburgu a Marburgu přednáší Martin Wihoda dějiny středověku na FF MU. Předmětem jeho vědeckého zájmu jsou proměny středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku.
Rok 1212 a Zlatá bula sicilská sice náleží k zavedeným položkám učebnic dějepisu pro základní školy, nicméně předkládané komentáře nevycházejí ani tak z obsahu samotné listiny, jako spíše z představ, které byly podmíněny mocenskými a politickými poměry v první polovině 20. století. Jinými slovy, Zlatá bula sicilská se stala „místem paměti“, a tedy i součástí moderní národní mytologie. Zatímco ve svém prvním životě Zlatá bula sicilská dokumentuje složitou proměnu středověké římsko-německé říše ve volný svazek říšských knížat, druhý život Zlaté buly sicilské vypovídá o podobách a proměnách novodobé české a československé státnosti. Ukazuje, jak moderní společnost hledala v minulosti zásobárnu argumentů pro své politické cíle a záměry a jakým způsobem byly dějinné události zneužity a pokřiveny ve prospěch dobově aktuálních postojů. V tomto smyslu může příběh Zlaté buly sicilské oslovit a zaujmout nejen na slovo vzaté odborníky, nýbrž také studenty středních škol.
Po studiích v Brně, Würzburgu a Marburgu přednáší Martin Wihoda dějiny středověku na FF MU. Předmětem jeho vědeckého zájmu jsou proměny středovýchodní Evropy raného a vrcholného středověku.
Karolína Zapalačová je studentkou oboru Filozofie na FF MU. Volné chvíle tráví především v kavárně univerzitního kina Scala, kde obsluhuje milovníky filmů i dobré kávy. Kromě lásky k filozofii ji charakterizuje také zájem o divadlo a historii. Její velkou vášní je i četba knih, takže má neustále nějakou při sobě. Když je doma na Valašsku, čas tráví nejraději v přírodě, největším odpočinkem jsou pro ni procházky po lesích a kopcích.
Platforma nejlépe funguje v nejnovější verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Safari nebo v prohlížeči Internet Explorer 9 a vyšší.